Internship
Cégeknek
Ha ön szakmai gyakorlati lehetőséget kínáló cég képviselője, akkor témajavaslatát külön lapon tudja beküldeni, amely jóváhagyás után a hallgatók számára megjelenik. Hallgatóink csak akkor teljesíthetik szakmai gyakorlatukat cégüknél, ha előtt karunkkal aláírásra kerül a „szakmai gyakorlati képzési feladatok ellátására” vonatkozó együttműködési megállapodás (minta). Ez korábban megtörténhetett más tanszék kezdeményezésre is, az érvényes együttműködési megállapodások listája megtekinthető. További tájékoztatás a kari honlapon.
Hallgatóknak
A szakmai gyakorlatokkal kapcsolatos általános tudnivalók tekintetében a kari honlap információi és a vonatkozó szabályzat irányadók. A szakmai gyakorlat bonyolításához a karon erre a célra rendszeresített űrlapokat kell használni, amelyek a szakmai gyakorlatokra vonatkozó szabályzatok (BSc, MSc) mellékletét képezik. A lebonyolítás menetét az alábbi ábra szemlélteti azon vállalatoknál, amelyekkel a karnak van együttműködési megállapodása.

A szakmai gyakorlatok minimális időtartamát a képzés szintje és a szak határozza meg:
Képzés | Minimális időtartam |
BSc, villamosmérnöki szak | 6 hét (240 munkaóra) |
BSc, mérnökinformatikus szak | 8 hét (320 munkaóra) |
MSc, villamosmérnöki szak | 4 hét (160 munkaóra) |
MSc, egészségügyi mérnöki szak | 4 hét (160 munkaóra) |
MSc, mérnökinformatikus szak | 6 hét (240 munkaóra) |
- Cég és feladat azonosítása: a tanszéki specializációk/ágazatok hallgatói számára azt tanácsoljuk, hogy tekintsék meg az alábbi listát, amely azokat a tanszéki profilba vágó cégeket és tanszéki kapcsolattartóikat sorolja fel, ahol hallgatóink szakmai gyakorlatukat korábban teljesítették. A vállalatok által elektronikusan felajánlott aktuális témákat a tanszéki honlapon, címtáras (eduID) belépés nyomán lehet megtekinteni. A szakmai gyakorlat feladatainak a hallgató szakirányához kötődnie kell. Ha ez nem teljesül, akkor a jelentkezés nem fogadható el. Fontos, hogy az adott cég dönt a hallgatók fogadásáról, a tanszék a kapcsolatfelvételben nyújt segítséget.
- Jelentkezési lap és feladatlap leadása: A jelentkezési lapot és a feladatlapot
nyomtatott éselektronikus formábanegyarántkérjük leadni.A nyomtatott változat leadása a tanszéki titkárságon (IB316) lehetséges, munkaidőben.(A járványhelyzet miatt ideiglenesen kizárólag elektronikusan kell jelentkezni!) Az elektronikus leadás a tanszéki honlapon lehetséges (belépés nyomán a Szakmai gyakorlat menüpont alatt). A jelentkezés elfogadása az elektronikus felületen történik. - Igazolólap, munkanapló és beszámoló leadása: Az igazolólapot, a munkanaplót (munkanapló sablon)
nyomtatott éselektronikus formábanegyarántkérjük leadni. (A járványhelyzet miatt ideiglenesen kizárólag elektronikusan kell a munkanaplót és az igazolólapot leadni!) A beszámolót (beszámoló sablon) csak elektronikus formában kérjük feltölteni. A dokumentumok leadási/feltöltési határideje a szorgalmi időszakban a gyakorlat befejezését követően 2 hét, de legfeljebb a pótlási hét közepe, nyári gyakorlat esetén pedig szeptember eleje. A leadott dokumentumok elfogadása az elektronikus felületen történik.
Az Egyetemi Tanulmányi Bizottság irányelvei a szakmai gyakorlatra vonatkozóan a koronavírus járvány kapcsán:
A 2019/2020. tanév tavaszi félév szorgalmi időszakában vagy a félévet követő nyári időszakban teljesítendő szakmai gyakorlat követelmény teljesítése kapcsán az illetékes oktatási szervezeti egység az eddig szokásos módon a szakmai gyakorlatot megszervezi, illetve a megszervezéshez segítséget nyújt az érintett hallgatónak. A veszélyhelyzetben, valamint ahhoz kapcsolódóan
- amennyiben a hallgató a szakmai gyakorlat teljesítését a tavaszi félévben vagy azt követően megkezdte, de az neki nem felróható okból nem fejeződött be, a szakmai gyakorlatot teljesítettnek kell tekinteni, ennek hiányában
- a hallgató munkatapasztalatát (korábbi munkavégzés, egyéb szakmai, gyakorlati tapasztalat) a kreditelismerés szabályai szerint a kreditátviteli bizottság szakmai gyakorlatként elismeri, ennek hiányában
- ha a 2019/2020. tanév tavaszi féléve nem utolsó a hallgató tanulmányai során, az illetékes oktatási szervezeti egység egyetemi gyakorlóhelyen a 2020/2021. tanév őszi félének szorgalmi időszakára szakmai gyakorlati lehetőséget biztosít a hallgatónak, ennek hiányában
- a szakmai gyakorlatot teljesítettnek kell elismerni.
Az elismertetéshez a hallgatónak kérelmet kell benyújtania, melynek határideje a 2019/2020. tanév tavaszi félévre felvett Szakmai gyakorlat tantárgy esetén 2020. június 22.
Nyári szakmai gyakorlat esetén a Szakmai gyakorlat tantárgyat a 2020/2021. tanév őszi félévére kell felvenni a neptunban, a kérelem beadási határideje pedig folyamatos, de legkésőbb az őszi szorgalmi időszak vége.
Az adott szakhoz a Képzési és kimeneti követelményekben (KKK) meghatározott szükséges szakmai gyakorlati óramennyiséget összességében maximum két, korábbi munkavégzés során szerzett szakmai tapasztalat alapján lehetséges elismertetni.
A kérelem benyújtásának módja:- A hallgatónak a neptunon keresztül a 024B sorszámú kérvényt kell benyújtania.
- A kérvényhez kérjük csatolni mellékletként a sablon kitöltött, aláírt, szkennelt változatát pdf-ben.
- A kérvényhez további mellékletként kérjük a munkavégzésre irányuló jogviszony igazolásához vagy a munkaszerződés másolatának feltöltését, vagy megbízási szerződés esetén a „biztosítási jogviszonyról és az egészségbiztosítási ellátásokról” szóló igazolvány másolatának feltöltését.
JELENTKEZÉSI IDŐSZAK A TAVASZI SZAKMAI GYAKORLATRA:
január 28. - február 28.
JELENTKEZÉSI IDŐSZAK A NYÁRI SZAKMAI GYAKORLATRA:
május 15. - június 30.
(A járványhelyzet miatt július 10-ig meghosszabbítva!)
JELENTKEZÉSI IDŐSZAK AZ ŐSZI SZAKMAI GYAKORLATRA:
augusztus 28. - szeptember 30.
FONTOS:
- Szakmai gyakorlatra utólag jelentkezni (így a gyakorlat megkezdése után a jelentkezési és feladatlapot leadni) nem lehet.
- A szakmai gyakorlat adminisztrációjához szükséges minden dokumentumot (kivéve a beszámolót) elektronikusan és papír alapon is le kell adni.
- A tanszék csak abban az esetben ad érdemi választ emailben, ha az a kari szabályzatokból nem derül ki.
További adminisztrációt igénylő esetek:
- Külföldi szakmai gyakorlat: a szabályzat 2. számú mellékletének kitöltése és a kari koordinátor számára történő leadás szükséges. Ennek jóváhagyása nyomán a fenti ügymenet követhető.
- Szakmai gyakorlat tanszéki/kari listán nem szereplő vállalatnál: a szabályzat 1. számú mellékletének kitöltése és a kari koordinátornál történő leadása, illetve az együttműködési megállapodás megkötése szükséges. Jóváhagyás és a szerződés megkötése nyomán a fenti ügymenet követhető.
Amennyiben a kari tájékoztató vagy a fenti információk áttanulmányozása nyomán kérdése/megjegyzése van, a tanszéki szakmai gyakorlat koordinátort a szakmaigyakorlat@iit.bme.hu címen keresheti meg.
A tanszék szakmai gyakorlat tárgyainak Neptun kódja:
Képzés, specializáció/ágazat | Neptun kód |
Mérnökinformatikus BSc, Rendszertervezés specializáció Mérnökinformatikus BSc, Szoftverfejlesztés specializáció |
BMEVIIIAS00 |
Villamosmérnöki BSc, Beágyazott és irányítórendszerek specializáció Irányítórendszerek ágazat |
BMEVIIIAS01 |
Mérnökinformatikus MSc, Vizuális informatika főspecializáció Mérnökinformatikus MSc, Számítási felhők és párhuzamos rendszerek mellékspecializáció |
BMEVIIIMS00 |
Villamosmérnöki MSc, Irányítórendszerek főspecializáció Villamosmérnöki MSc, Intelligens robotok és járművek mellékspecializáció |
BMEVIIIMS01 |