A programozás alapjai 3

Tárgykód:
Tárgyfelelős:
Goldschmidt Balázs
Szak:
Mérnök informatikus
Képzési szint:
BSc
Képzés féléve:
3
Kategória:
Szakmai törzsanyag
Leírás:

Tárgyfelelős: Dr. Goldschmidt Balázs
Időpont: 
Előadás: hétfő 14-16, QI 
Labor: kedd 10-12, kedd 12-14, kedd 14-16
Tárgy kódja: bmeviiiab00



Utolsó frissítés: 2023-08-31 18:03

Bevezető 
A tárgy alapvető célja, hogy további gyakorlatokkal mélyítse az objektumorientált problémamegoldási képességet, megismertesse a hallagtókkal a Java programozási nyelvet, megismertesse a nagymértékben osztálykönyvtárak használatára épülő programfejlesztést, ezen belül az általános megoldásokon (kollekciók, IO, stb) túl speciális problémákra (szálkezelés, XML feldolgozás, grafika és GUI) nyújtott lehetőségeket. Cél továbbá a Szoftvertechnológia c. párhuzamos tárgyban tanult UML modellek Java nyelven való megvalósításának képessége is. 

Célkitűzését a tárgy az előző félévekben megszerzett C és C++ nyelvi tudásra alapozva, a Java nyelv megismertetésével éri el. A laborok anyaga folyamatosan követi az előadások tematikáját, azok mélyebb megértését teszi lehetővé. 

Anyagok elérése

A tárgy anyagainak jelen portálon való eléréséhez eduID bejelentkezés szükséges. 

Beosztás

A beosztás a JPortán található meg az első oktatási héttől kezdve. A kurzuskód az alábbi:
  • L1: kedd 10-12
  • L2: kedd 12-14
  • L3: kedd 14-16
A harmadik karakter a HSZK termet azonosítja, pl L1K: kedd 10-12 R.4.K terem. 
Kivétel a 6, 7 és 8 teremkód, ami az IL406, IL407 és IL408 termet jelöli, pl:
L17: kedd 10-12 IL407


A laborváltás szabályai:

  • Laborváltás a második oktatási hét végéig (2023. szeptember 15. éjfélig) lehetséges.
  • Laborváltás csak cserével, vagyis ha valaki X laborból Y-ba kíván átjelentkezni, akkor az Y laborból valakinek X-be át kell mennie. Ennek megszervezése a hallgatók feladata.
  • A váltási szándékról (mindkét hallgató esetén) a tárgyfelelőst emailben értesíteni kell. Csak az értesítés nyugtázása jelenti a váltás elfogadását.

Házi feladat 

Ütemezés, fóliák és feladatok


Hasznos oldalak


Ajánlott irodalom

  • Kövesdán Gábor: Szoftverfejlesztés Java SE platformon, Második kiadás. Magánkiadás, 2018. ISBN 978-615-00-2933-7
Jelenlét és számonkérések 

A laboratóriumi foglalkozásokon való megjelenés kötelező, az elmulasztott laborgyakorlatok nem pótolhatók. A laboratóriumi foglalkozáson a laborvezetők ellenőrzik a hallgatók felkészültségét. A félév teljesítésének feltétele, hogy a felkészültségi ellenőrzések legalább 2/3-a (a megtartott 11 ellenőrzésből 7) sikerrel záruljon. 

A félév során legfeljebb 3 alkalommal lehet hiányozni. 4 vagy több hiányzás esetén a félév nem teljesítettnek minősül. Az elmaradt órák nem számítanak bele sem a hiányzásokba, sem a jelenlétekbe. Hiányzás esetén a felkészültségi ellenőrzés sem teljesíthető.

A félév során 6 előre meghirdetett alkalommal ellenőrző dolgozatot (ZH) íratnak a laborvezetők. Az ellenőrző dolgozatokból a 4 legeredményesebb eredményét vesszük figyelembe. Ha valaki 4-nél kevesebb ellenőrző dolgozatot írt, akkor a meg nem írt dolgozatok eredményét 0-nak tekintjük. 

A ZH-kat a moodle rendszerben kell megírni, amit csak az egyetem által biztosított számítógépeken szabad megtenni. A ZH írása közben a moodle kvízfelületén kívül egyéb forrás, eszköz nem vehető igénybe.


ZH időpontok ütközése 

Előfordul, hogy keresztféléves képzés során egyes ZH időpontok ütköznek más tárgyak ZH időpontjaival, ezért felmerült a hallgatói igény a ZH más időpontban, alkalommal való megírására. Ezeket a kéréseket a tárgy létszámára és a feszített félévi ütemezésre tekintettel sajnos nem tudjuk teljesíteni. 

Nagy házi feladat 

Az ellenőrző dolgozatokon kívül minden hallgatónak egy nagy házi feladatot is meg kell oldania. A nagy házi feladatokat a 6. héten adjuk ki, a 13. héten a laboralkalom végéig kell beadni, és a 13. vagy 14. héten kell bemutatni. Aki a beadás határidejét elmulasztja, a JPortára feltöltheti a 14. heti laboralkalom végéig a megoldását, amelyet a 14. heti laboralkalommal ellenőrzünk. Ezután további bemutatásra nincs mód, a pótlási héten csak javítást és apró (a dokumentációt érintő) hiánypótlást lehet leadni, szintén a JPortán. Ezeket a laborvezetők saját hatáskörükben értékelik és osztályozzák. Laboralkalmon be nem mutatott házi feladatot nem fogadunk el. 

Laborfoglalkozások menete 

A laborok során a tárgy jelen honlapjára kitett feladatokat kell megoldani, ezek elkészültét a laborvezetők ellenőrzik. A labor sikeres teljesítéséhez a laborfeladatok egy előre megadott részét meg kell oldani. Saját laptop használata engedélyezett, de telepítési és karbantartási tanácsokat nem tudunk biztosítani.

A ZH-kat kötelező az egyetem által bíztosított számítógépeken megoldani.

Jegyszámítás 

A félév elismerést jelentő félévközi jegy megszerzésére a következők együttes teljesülésekor van lehetőség: 

  • a 4 legjobb ellenőrző dolgozat együttes átlaga legalább 2,00. (az egyes dolgozatok külön-külön lehetnek ennél kisebb pontszámúak is)
  • a felkészültségi ellenőrzések legalább 2/3-a (7 db) sikeres volt, 
  • a nagy házi feladat a kiírás szerint elkészült, a laborvezető személyesen átvette, ellenőrizte és elfogadta a hiánytalan dokumentációt és az elkészített programot, melyet együtt ki is próbáltak, 
  • a hallgató a programozási laborgyakorlatokat rendszeresen látogatta (hiányzása nem haladja meg a TVSz szerint megengedett 30%-os mértéket, 3 laboralkalmat). 
A fenti feltételek bármelyikének nem teljesülése esetén a félévközi jegy elégtelen ill. a tárgyat a hallgató nem teljesítette. 

A félévközi jegy kiszámításának módja a következő: 
A 4 legjobb ellenőrző dolgozat pontszámának átlaga határozza meg a jegy alapját, amelynek egészre kerekítését (felfele vagy lefele) a laborvezető végzi a hallgató laborgyakorlatokon tanúsított felkészültsége, teljesítménye és aktivitása alapján. A végső jegy nem térhet el 1,0-nál nagyobb értékben az alaptól.

Pótlási rend 

Az ellenőrző dolgozatok és az elmulasztott laborgyakorlatok nem pótolhatók. 

Aki a nagy házi feladat beadásának a határidejét (13. heti labor) elmulasztja, az a JPortára feltöltheti a 14. heti laboralkalom végéig a megoldását, amelyet a 14. heti laboralkalommal ellenőrzünk. Ezután további bemutatásra nincs mód, a pótlási héten javítást és hiánypótlást lehet leadni, szintén a JPortán. Ezeket a laborvezetők saját hatáskörükben értékelik és osztályozzák. Laboralkalmon be nem mutatott házifeladatot nem fogadunk el.