Önálló laboratórium 1 - Egészségügyi mérnök, MSc Eü.
- Témaválasztás (hallgató): 2025.02.28., péntek éjfél
- Írásbeli beszámoló leadása (hallgató): 2025.05.23., péntek éjfél
- Konzulensi értékelés (hallgató vagy konzulens): 2025.05.23., péntek éjfél
- Szóbeli beszámolók (hallgató): a pótlási héten, részletek az csatolmányok között
Ellenőrizd le, hogy a Neptun-ban beállított e-mail címed, olyan-e amit rendszeresen olvasol. (A beszámolóval kapcsolatos üzeneteket például ezen keresztül fogod kapni.) Az elektronikus kapcsolattartásról itt találsz további információt: itt
A tárgy célkitűzése:
A tantárgy két féléve során a hallgatók komplex feladatot oldanak meg, amelynek eredményeként olyan alkotás jön létre, amelyben a hallgató egyéni közreműködése jól elkülöníthető. Ennek során az egészségügyi mérnöki munka minden lényeges fázisával megismerkednek, és az egyes részfeladatokat a lehető legnagyobb mértékben önállóan végzik el. A két féléves önálló munka tantárgy felkészít a szintén két féléves Diplomatervezés tantárgy elvégzésére.
Az aktuálisan meghirdetett témák az oldal alján találhatóak.
Az egészségügyi mérnök MSc hallgatóknak Önálló munka témát gyakran ajánló munkacsoportok bemutatkozását az egészségügyi mérnök képzés honlapján találjátok, érdemes ott is körülnézni.
Félév menete
Témaválasztás VAGY témaváltoztatás (a szorgalmi időszak 3. hetének végéig 2025.02.28.)
- Témaválasztás Önálló laboratórium 1 keretében történik, míg Önálló laboratórium 2 tárgy esetében csak akkor, ha előző féléves témádat (Önálló laboratórium 1) meg akarod változtatni. Fontos: mivel az Önálló Laboratóriumi munka két féléves, "A második félév programja a feladat megoldásának befejezése, valamint az elkészült műszaki alkotás tesztelése és dokumentálása.", ezért azok, akik az önálló munka2 keretében mást kívánnak végezni, mint az önálló munka1 keretében, egy kérelmet kell beadnia a szakfelelőshöz megfelelő indoklással. Így esetleges témaváltozás esetén a témaváltásra vonatkozó kérvényt megfelelő indoklással el kell juttatni Jobbágy Tanár Úrhoz!
- A meghirdetett témákat ezen oldal alján találod egy listában. Érdemes az első héten többször ránézni a témákra, mert bővülhetnek.
- Az egészségügyi-mérnök képzés honlapján találtok egy oldalt, ahol olyan egyetemi munkacsoportok vannak felsorolva, akik rendszeresen konzultálnak önálló munka témákat egészségügyi-mérnök hallgatónak. Érdemes ott is szétnézni, ha valamelyik tématerület, kutatási terület vagy kutatócsoport felkeltette az érdeklődésedet, akkor keresd meg az adott kutatócsoport vezetőjét!
Ezek az egyetemi kutatócsoportok szervezett keretek között is bemutatkoznak minden félév elején. Ennek helye és időpontja ebben a félévben: 2025.02.05., 15:30, QBF013. - Az utóbbi félévekben rendszeresen szerveződik egy egészségügyi mérnöki klubdélután, ahol cégek mutatják be, hogy milyen tématerületen tudnak hallgatókat fogadni. Ezt az eseményt is érdemes felkeresni, egyszerre több cég képviselőjével is lehet potenciális önálló munka témáról beszélgetni.
A cégek bemutatkozásának helye és időpontja ebben a félévben: 2025.02.05., 16:30, QBF013. - Válaszd ki azokat a témákat, amelyek érdekelnek, és keresd fel a konzulenseiket, hogy szóban még több információt gyűjthess róluk. (Mivel kevés idő van a témaválasztásra, ezért próbáld ezeket a köröket minél gyorsabban végigjárni a konzulenseknél.)
- Ha egyik meghirdetett téma sem felel meg igényeidnek, akkor önállóan is témát kereshetsz. Ez esetben fontos tudni, hogy a leendő témának egyértelműen ötvöznie kell az egészségügyi és a mérnöki feladatokat. Szintén fontos a belső konzulens (BME vagy Semmelweis Egyetem azon tanszékei melyek konkrétan részt vesznek az EÜ mérnökképzésben) megléte (főleg ha külső témát találsz egy cégnél, BME/ SE EÜ mérnökképzésében nem oktató tanszéken vagy külső intézetnél)!
- Fontos: a témakiírásnak a két félév munkáját kell felölelnie, az Önálló laboratórium 2 tárgy során nem kell újra témát választani, a hallgató automatikusan viszi tovább az előző féléves témáját.
- A témára való jelentkezéshez szükséges dokumentumok: témakiírás elektronikus elküldése (az alább letölthető template-be formázva!), valamint a témakiírás konzulens által történt ALÁÍRT példányának elküldése (szkennelve is megfelelő) az Önálló laboratórium tárgyfelelősnek a jelentkezési határidőig!
Féléves munka: (a szorgalmi időszak 3. hetétől a leadási határidőig - 2025.05.23.)
- Önálló munka és konzultációk a témavezetővel.
- Szöveges beszámoló készítése. Előírt terjedelem: 10-20 oldal.
- A beszámoló jóváhagyása a konzulenssel.
Követelmények:
A félévközi jegy és aláírás megszerzéséhez a témát ki kell dolgozni a konzulenssel megbeszélt mélységig, be kell adni az írásos beszámolót, a tartalmi összefoglalókat és a prezentációt is meg kell tartani.
Írásbeli beszámoló (határidő: 2025.05.23.)
- A beszámolók kb. 10-20 oldalasak, de a terjedelmük sokban függ az adott témától. Az elfogadott fájlformátum: pdf. A közös munkán dolgozó hallgatók (max. 2) közös beszámolót készíthetnek, de a leírás alapján elbírálható kell legyen az egyéni munka. Ha két hallgató közös beszámolót készít, akkor azt a jelentkezéskor előre jelezni kell az euonlab@iit.bme.hu címen.
- El kell készíteni a végzett munka max. 1 oldalas tartalmi összefoglalóját magyar és angol nyelven is. Ezt csatolni kell a beszámolóhoz.
- Az írásbeli beszámolónak nincs konkrét formai követelménye. Azok számára, akik bizonytalanok abban, hogy milyen formátum alapján készítsék el az írásbeli beszámolót, elérhetővé tettünk egy word doc sablont ezen az oldalon a csatolmányok között, de ezen formátum használata nem kötelező. Ez a sablon a diplomaterv sablon alapján készült, a diplomaterv készítés során majd egy hasonló formátumot kell használni.
- A konzulensnek rövid (max. 1 oldalas) szöveges értékelést kell készítenie az hallgató munkájáról. Az értékelést a konzulens aláírásával hitelesíti, és egyben megajánlott jegyet is ad a hallgató munkájára.
- A beszámolót + absztraktokat + konzulensi értékelést (utóbbit szkennelve is elég) a moodle rendszerbe kell feltölteni: https://edu.vik.bme.hu/ → Home / My courses / Önálló munka 1 - BMEVIEUM821 20xx/xx/x
Szóbeli beszámoló: Előadás miniszimpóziumon (helyszíne és időpontja a pótlási hétre várható)
- A miniszimpózium időpontja és programja a pótlási héten várható meghirdetésre a jelen oldalon (lásd lentebb a csatolmányoknál)!
- A miniszimpóziumon való részvétel előfeltétele az írásos anyagok fentiek szerinti leadása. A szóbeli bemutatón a részvétel kötelező.
- A hallgató jelenléte a saját szekcióján az elejétől a végéig elvárt!
- Miniszimpóziumok felépítése:
- 10 perc előadás
- 5 perc kérdések.
- Az előadáshoz biztosított az infrastruktúra (videoprojektor, számítógép).
- Az előadásotok anyagait az előadást megelőző estig küldjétek el a következő e-mail címre: euonlab@iit.bme.hu.
Érdemjegy:
A félévközi osztályzat a témavezető által megajánlott jegy, melyet a prezentáció során a bizottság befolyásolhat.
Érdemjegy számítása: dokumentációra kapott osztályzat témavezetőtől (35%), féléves teljesítmény értékelése témavezető által (35%), prezentációra kapott jegy bizottságtól (15%), prezentáció időkorlátjának betartása (15%).
A határidők elmulasztása esetén a hallgató különeljárási díj befizetésére köteles. A határidők sorozatos elmulasztása esetén a hallgató nem teljesítheti a tárgyat.
Aktuálisan meghirdetett témák:
- Agyi aneurizmák virtuális sztentelése (konzulens: Sándor Levente (BME Hidrodinamikai Rendszerek Tanszék), belső konzulens: Dr Szlávecz Ákos (BME IIT))
- Érszakasz sztentelési applikáció fejlesztés (konzulens: Sándor Levente (BME Hidrodinamikai Rendszerek Tanszék), belső konzulens: Dr Szlávecz Ákos (BME IIT))
- Érfalelváltozások áramlástani szimulációinak numerikus feldolgozása (konzulens: Gyürki Dániel (BME Hidrodinamikai Rendszerek Tanszék), belső konzulens: Dr Szlávecz Ákos (BME IIT))
- Nyaki artériában kialakuló szűkület 3 dimenziós modelljének vizsgálata (konzulens: Németh Márton (BME Hidrodinamikai Rendszerek Tanszék), belső konzulens: Dr Szlávecz Ákos (BME IIT))
- A vér az érrendszerben szállított tápanyagok, molekulák és hormonok hatása a keringésre (konzulens: Dr. Wéber Richárd (BME Hidrodinamikai Rendszerek Tanszék), belső konzulens: Dr Szlávecz Ákos (BME IIT))
- A CO2 szerepe a kardiovaszkuláris hálózatban (konzulens: Dr. Wéber Richárd (BME Hidrodinamikai Rendszerek Tanszék), belső konzulens: Dr Szlávecz Ákos (BME IIT))
- Az aneurizma sztent kezelésének élettani bizonytalanságai (konzulens: Dr. Wéber Richárd (BME Hidrodinamikai Rendszerek Tanszék), belső konzulens: Dr Szlávecz Ákos (BME IIT))
- Oldalfal aneurizma kialakulása (konzulens: Friedrich Péter (BME Hidrodinamikai Rendszerek Tanszék), belső konzulens: Dr Szlávecz Ákos (BME IIT))
- Vérben keringő molekula trombózis- vagy vérzés rizikó faktorként viselkedő formájának nanofizikai jellemzése atomi erő mikroszkóp alkalmazásával (konzulens: Bonyár Attila (BME ETT), Dr Hársfalvi Jolán, Dr. Kellermayer Miklós (SE Biofizika) )
- EEG jelek gráf alapú elemzése gépi tanulási módszerek felhasználásával (konzulens: Azra Pašić (BME TMIT))
- Plazmonikus elvű érzékelő fejlesztése keringő mikroRNS detektálására (konzulens: Tarpataki Nóra, Dr. Bonyár Attila (BME ETT))
- Exoszómák felületén kialakuló fehérje korona hatása a mechanikai, fúziós és biodisztribúciós tulajdonságokra (konzulens: Dr. Fehér Bence (HUN-REN-Semmelweis Egyetem Nanobiofizika Kutatócsoport), , belső konzulens: Dr. Jedlovszky-Hajdú Angéla (SE Biofizika Intézet))
- Gyógyszerek hatásmechanizmusának szövettani vizsgálata (konzulens: Mórotz Gábor (SE, Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet), , belső konzulens: Dr. Bonyár Attila (BME ETT))
- Innovatív eszközfejlesztés sejtes funkciók mérésére (konzulens: Mórotz Gábor (SE, Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézet), Molnár Kristóf, Juhász Ákos (SE, Biofizikai és Sugárbiológiai Intézet, Nanokémiai kutatócsoport))
- A Rheumatoid arthritis immunokomplexekkel történő vizsgálata modern biofizikai módszereken alapuló optikai bioszenzorok használatával (konzulens: Dr. Horváth Róbert, Dr. Szittner Zoltán, Sallai Igor (ELKH EK MFA Nanobioszenzorika Lendület Kutatócsoport), belső konzulens: Dr. Bonyár Attila (BME ETT))
- Felületi plazmon rezonancia alapú bioszenzoros eljárás fejlesztése élő sejtes vizsgálatokhoz (konzulens: Dr. Horváth Róbert, Sallai Igor (ELKH EK MFA Nanobioszenzorika Lendület Kutatócsoport), belső konzulens: Dr. Bonyár Attila (BME ETT))
- Humán vér eredetű leukocita szubpopulációk aktivációjának vizsgálata optikai bioszenzorokkal, immuncitokémiai eljárások fejlesztése a hatékony azonosításhoz (konzulens: Dr. Horváth Róbert, Dr. Szittner Zoltán, Sallai Igor (ELKH EK MFA Nanobioszenzorika Lendület Kutatócsoport), belső konzulens: Dr. Bonyár Attila (BME ETT))
- Az extracelluláris vezikulák diagnosztikai és prognoszitkai szerepe a tumor-indukált szívizom-atrófiában és az érelmeszesedésben (konzulens: Bugyik Edina, PhD; Valcz Gábor, PhD (Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet), belső konzulens: Dr. Bonyár Attila (BME ETT))
- Mozgásminták elkülönítése és az izomfáradás mérése elektromiográfiai (EMG) adatokból, tanuló algoritmusokkal (konzulens: Dr. Rókai János (MTA, TTK), belső konzulens: Dr. Szlávecz Ákos (BME IIT))
- Mesterséges intelligencia alkalmazása agyszövetbe ültetett elektródákból származó jelek feldolgozására (konzulens: Dr. Rókai János (MTA, TTK), belső konzulens: Dr. Szlávecz Ákos (BME IIT))
- Adatbányászati módszerek alkalmazása az orvostudományban (konzulens: Azra Pašić (BME TMIT))
- Hallgatói labor feladatok kidolgozása fiziológiai jelek mérésére (konzulens: Nagy Péter (BME MIT))
- Vérnyomásmérő mandzsetta átviteli függvényének karakterizálása (konzulens: Dr. Jobbágy Ákos (BME-MIT), Mersich András (Robert Bosch Kft.))
- BRAIN2SPEECH: EEG alapú kommunikációs agy-gép interfész deep learning módszerekkel (konzulens: Arthur F. Viktor, Dr. Csapó Tamás Gábor (BME-TMIT))
- Optikai és elektrokémiai érzékelés arany nanorészecskékkel (konzulens: Dr. Petrik Péter, Dr. Lábadi Zoltán (MFA, Fotonika Osztály), belső konzulens: Dr Bonyár Attila (BME ETT))
- Szenzorfejlesztés nehézfém szennyezők kimutatására ivóvízben (konzulens: Dr. Lábadi Zoltán, Dr. Petrik Péter (MFA, Fotonika Osztály), belső konzulens: Dr Bonyár Attila (BME ETT))
- PDMS polimer alapú mikrofluidikai csatornarendszerek kialakítása és tesztelése (belső konzulens: Borók Alexandra, Dr Bonyár Attila (BME ETT))
- Fémes nanorészecskék előállítása és alkalmazása (belső konzulens: Borók Alexandra, Dr Bonyár Attila (BME ETT))
- VID2SPEECH: Silent Speech Interface (Mély neurális hálózat alapú artikuláció-beszéd becslés) (konzulens: Arthur F. Viktor, Dr. Csapó Tamás Gábor (BME-TMIT))
- Sugárdiagramon ábrázolt vérkép és vizelet laboreredmény-mintázatok, mint betegség-lenyomatok vizsgálata (konzulens: Dr. G. Szabó István, c. egyetemi docens, ügyvezető, OMI-OPTIKA Mérnökiroda Kft., belső konzulens: Gézsi András (BME-MIT))
- Agy-gép interfészek fejlesztése (konzulens: Dr. Márton Gergely (MTA, TTK), belső konzulens: Dr. Szlávecz Ákos (BME IIT))
- Fogászati mérőeszköz fejlesztése (konzulens: Dr. Márton Gergely (MTA, TTK), belső konzulens: Dr. Szlávecz Ákos (BME IIT))
- Elektromágneses erőterek élettani hatásainak modellezése (konzulens: Dr. Tamus Ádám, Dr. Berta István (BME VET), belsö konzulens: Dr. Szlávecz Ákos)
- Egészségügyi intézményben fellépő elektromágneses expozició vizsgálata (konzulens: Dr. Tamus Ádám, Dr. Berta István (BME VET), belsö konzulens: Dr. Szlávecz Ákos)
- Lakosságot érő elektromágneses expozició vizsgálata (konzulens: Dr. Tamus Ádám, Dr. Berta István (BME VET), belsö konzulens: Dr. Szlávecz Ákos)
- Képfeldolgozó módszerek alkalmazása az orvosi gyakorlatban (1-2 fő, konzulens: Dr. Benyó Balázs (BME IIT), Dr. Szlávecz Ákos (BME IIT))
- Dinamikus SPECT rekonstrukció preklinikai alkalmazása (1 fő, konzulens: Dr. Szlávecz Ákos (BME IIT), Dr. Benyó Balázs (BME IIT))
- Kompartment rendszerek vizsgálatára alkalmas dinamikus SPECT rekonstrukciós algoritmus fejlesztése (1 fő, konzulens: Dr. Szlávecz Ákos (BME IIT), Dr. Benyó Balázs (BME IIT))
- Akusztooptikai kétfoton-mikroszkóp vezérlésének matematikai modellezése és fejlesztése (konzulens: dr. Maák Pál (BME Atomfizika Tanszék), belsö konzulens: dr. Puskár Zita (SE Anatómiai, Szövet- és Fejlödéstani Intézet))
- Akusztooptikai elvü lézermikroszkóp fejlesztése (konzulens: dr. Maák Pál (BME Atomfizika Tanszék), belsö konzulens: dr. Puskár Zita (SE Anatómiai, Szövet- és Fejlödéstani Intézet))
- Femtoszekundumos lézeres anyagmegmunkálás alkalmazása emberi szem optikai hibáinak javitására (konzulens: dr. Maák Pál (BME Atomfizika Tanszék), belsö konzulens: dr. Puskár Zita (SE Anatómiai, Szövet- és Fejlödéstani Intézet))
- EKG jelek szűrési lehetőségeinek vizsgálata (konzulens: Pálfi Vilmos (BME MIT))
- A beszélő és a beszédet hallgató EEG-vel mérhető agyi jeleinek koherencia vizsgálata (1-2 fő, konzulens: Dr. Vicsi Klára (BME TMIT), Dr. Sztahó Dávid (BME TMIT))
- A beszédenergia burkológörbéjének és az általa kiváltott agyi jelek összefüggései (1-2 fő, konzulens: Dr. Vicsi Klára (BME TMIT), Dr. Sztahó Dávid (BME TMIT))
- Adatbányászati módszerek, gépi tanulás alkalmazása agyi aktivitások klasszifikálására (1-2 fő, belső konzulens: Gézsi András (BME-MIT), külső konzulens: Dr. Weiss Béla (MTA TTK Agyi Képalkotó Központ))
- Az aktív látás neurális mechanizmusainak vizsgálata szemkövetés és agyi képalkotó modalitások fúziójával (1-2 fő, belső konzulens: Gézsi András (BME-MIT), kulso konzulens: Dr. Weiss Béla (MTA TTK Agyi Képalkotó Központ))
- Agy-gép interfészek fejlesztése szemkövetés és EEG integrálásával (1-2 fő, belső konzulens: Gézsi András (BME-MIT), külső konzulens: Dr. Weiss Béla (MTA TTK Agyi Képalkotó Központ))
- Agyi konnektivitás vizsgálata EEG és MRI adatok felhasználásával (1-2 fo, belső konzulens: Gézsi András (BME-MIT), külső konzulens: Dr. Weiss Béla (MTA TTK Agyi Képalkotó Központ))
- Sejtfehérje hálózatok (Prof. Csermely Péter (Orvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Patobiokémiai Intézet))
- Interaktiv honlap fejlesztés a gyermekek, fiatal emberek hallásvédelme, hallásnevelése érdekében (1-2 fő, konzulens: Dr. Vicsi Klára (BME TMIT))
- Élö sejtek áramlási térben: jelölésmentes vizsgálatok optikai bioszenzorokkal (1-2 fő, belső konzulens: Dr. Bonyár Attila (BME ETT), külső konzulens: Dr. Horváth Róbert (MFA, Fotonika Osztály))
- Lokalizált felületi plazmon rezonancián (LSPR) alapuló érzékelők fejlesztése (1-2 fő, konzulens: Dr. Bonyár Attila (BME ETT))
- Polimer alapú mikrofluidikai rendszerek fejlesztése és tesztelése (1-2 fő, konzulens: Dr. Bonyár Attila (BME ETT), Dr. Sántha Hunor (BME ETT))
- Kutatók pszichológiai állapotának követése a Concordia űrállomáson (3 fő, konzulens: Dr. Vicsi Klára (BME TMIT))
- Automatikus hang-képzőszervi rendellenességet diagnosztizáló rendszer alapjainak létrehozására (3 fő, konzulens: Dr. Vicsi Klára (BME TMIT))
- Depresszió hang alapú felismerése (3 fő, konzulens: Dr. Vicsi Klára (BME TMIT))
- Hallásjavító elektronikus implantátumok (Cochleáris Implantátum) optimális beállítási lehetőségeinek vizsgálata, eljárások tesztelése (külső konzulens: Dr. Küsztel Marian (Semmelweis Egyetem, ETK, Fül-Orr-Gégeklinika), belső konzulens: dr. Vicsi Klára (BME TMIT))
- Oxidatív-nitratív stressz, poli (ADP-ribóz)polimeráz aktiváció és diagnosztikai jelentöségük élettani és kórélettani folyamatokban (Dr. Horváth Eszter Mária egyetemi tanársegéd, SE Humán Élettani Intézet)
- Mobil és érintés nélküli technológiákat használó egészségügyi szolgáltatások (2-3 fő, belső konzulens: Dr. Benyó Balázs (BME-IIT), Fördös Gergely (BME-IIT))
- SPECT eljárások kutatása (1-2 fo, belső konzulens: Dr. Benyó Balázs (BME-IIT), Szlávecz Ákos (BME-IIT), Hesz Gábor (BME-IIT))
- Mikrofluidikai témák (Több fő, konzulens: Ender Ferenc (BME-EET))
- PSOC fejlesztői kártya megvalósítása és alkalmazása pulzusmérőként (1 fő, belső konzulens: Dr. Benesóczky Zoltán (BME-MIT))
- Terápiás hűség modellezése allergén-specifikus immunterápia esetén (1 fő, belső konzulens: Dr. Antal Péter (BME-MIT), külső konzulens: Dr. Szalai Csaba (SE Genetikai Sejt- és Immunbiológiai Int.))